Program do mailingu FreshMail

Co na obiad – jak zdecydować co zjeść?

Zdjęcie wykwintnego dania

Czy wiedzieliście, że pytanie „co na obiad?” jest jednym z najczęściej zadawanych przed każdym weekendem, przez rodziny na całym świecie? Jest to tak bardzo poszukiwana informacja, że wiele firm produkujących składniki do gotowania bazuje na niej swoje kampanie reklamowe. Czy Wy również zadajecie sobie to pytanie przed nadchodzącym weekendem? Jeśli tak, to przeczytajcie jak można w zorganizowany sposób zdecydować co ugotować albo do jakiej restauracji pójść, i zamiast zastanawiać się co na obiad, cieszyć się weekendem.

Co na obiad w domu, czyli jak wybrać co ugotować?

W mojej historii gotowania domowych obiadów i spożywania takowych u innych, zauważyłem trzy podejścia do wybierania dania do przygotowania. W pierwszym, najbardziej tradycyjnym, niektórzy z nas mają pewien zestaw sprawdzonych potraw, w którym się poruszają, nie próbując nic nowego. Przeważnie są to przepisy wyniesione z domu rodzinnego, a więc w naszej polskiej tradycji schabowe, mielone, bitki, zrazy, gulasz, żeberka, gołąbki i jeszcze kilka innych szlagierów. Drugi model jest przeciwieństwem pierwszego i stosują go osoby, które żyją zmianami i nudzi je powtarzalność, w związku z czym za każdym razem gotują coś innego. Szukają inspiracji we wszelkich możliwych źródłach, co dziś sprowadza się w większości przypadków do poszukiwań w Internecie i korzystania z takich serwisów jak najpopularniejszy w Polsce blog kulinarny Kwestia Smaku. Trzecie podejście, będące wersją pośrednią między pierwszym i drugim, jest tym z którego my korzystamy u nas w domu i które daje możliwość optymalizacji za pomocą tabelki. Mianowicie, mamy pewien zestaw głównych składników dań, które lubimy, takich jak np. łosoś, kaczka, pizza czy ośmiornica. Takie bazowe składniki spisujemy w tabelce, a następnie, przed weekendem, przeglądamy tabelkę i decydujemy na co mamy ochotę. Z jednej strony, blisko nam do pierwszego podejścia, ponieważ lista wyborów jest ograniczona i rzadko wychodzimy poza nią. Jednocześnie, powtarza się tylko bazowy składnik, a za każdym razem szukamy innego przepisu z jego wykorzystaniem. Poza listą obiadową, w tabelce spisujemy również nasze typy kolacyjne, śniadaniowe i deserowe. Zobaczcie poniżej w załączonym pliku.

Co na obiad w domu v1.0

Co na obiad na mieście – jak wybrać restaurację?

Jedzenie w restauracjach na stałe weszło do repertuaru ulubionych zajęć Polaków i od zakończenia kryzysu liczba restauracji oraz ich przychody konsekwentnie rosną. Widać to po tłoku, który panuje już nie tylko w najpopularniejszych lokalach, ale nawet w tych średnio ocenianych. Jedną z podstawowych obaw, związanych z wybraniem konkretnej restauracji, jest niepokój czy aby na pewno wybierzemy właściwie, bo przecież obiad jest jednym z najważniejszych punktów dnia, i jeśli nie będzie nam smakował, to już tego nie naprawimy. Można temu zaradzić na kilka sposobów. Po pierwsze, w poszukiwaniu nowo otwartych lokali, można korzystać ze specjalizujących się w recenzowaniu nowych miejsc stron internetowych. Moim ulubionym serwisem tego rodzaju jest warsaw foodie, specjalizujący się w lokalach warszawskich. W celu potwierdzenia, czy wybrana przez nas z takiego portalu, bądź innego miejsca restauracja jest polecana przez szersze grono osób, można skorzystać z powszechnie dostępnych w Internecie opinii. Kiedyś trzeba było zaglądać na specjalistyczne portale, takie jak zomato, dziś wystarczy wyszukać dany lokal na google’u albo facebook’u, które od jakiegoś czasu udostępniają możliwość recenzowania restauracji. Popularne stają się również serwisy recenzujące wybrany typ restauracji, takie jak np. Subiektywny Ranking Warszawskich Burgerowni.

A jaką rolę w podejmowaniu decyzji o wyborze restauracji mogą mieć tabelki? U mnie dwojaką. Po pierwsze, zapisuję odwiedzone restauracje które lubię, żeby pamiętać dokąd mam ochotę wrócić. Po drugie, oddzielnie zapisuję nowe restauracje do odwiedzenia, o których gdzieś usłyszałem i mam ochotę spróbować. Bardzo proste i bardzo efektywne – zajrzyjcie poniżej.

Co na obiad w restauracji v1.0

Piątek tuż tuż i zapewne dużo z nas będzie ponownie szukało odpowiedzi na popularne przedweekendowe pytanie „co na obiad?”. Mam nadzieję, że tym artykułem pomogę Wam w szybszym podjęciu decyzji, dzięki czemu znajdziecie więcej czasu na rozkoszowanie się wyborami, a nie podejmowanie decyzji. Miłego weekendu i trafnych wyborów!

 

Pozdrawiam z życzeniami efektywnie zorganizowanego życia :)
Rafał

 

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POBIERZE BEZPŁATNE TABELKI

Zapisz się na mój newsletter i dowiaduj się najszybciej o nowych wpisach i sposobach na organizowanie życia - żadnych reklam! Dodatkowo otrzymasz dostęp do bezpłatnych tabelek do organizacji różnych obszarów życia, całkowicie za darmo.

Program do mailingu FreshMail