Program do mailingu FreshMail

Jak wybrać lekarza

Jak wybrać lekarza - stetoskop

Zdarza Wam się wyjść od lekarza bardziej sfrustrowanym niż przed wizytą, z powodu braku kompetencji bądź nieodpowiedniego podejścia do pacjenta? Mi kiedyś zdarzało się to całkiem często. Trafiały się wizyty, podczas których lekarz stawiał diagnozę, zanim udało mi się coś powiedzieć. Były inne, w których diagnoza pomimo badania wydawała się nietrafiona, w związku z czym leczenie nie przynosiło skutków. Czasami też spotykałem się wręcz z opryskliwością, która powodowała że już nigdy nie miałem ochoty wracać do tej osoby. Ale są też wizyty, podczas których uśmiechnięty lekarz z zainteresowaniem wysłuchuje problemów pacjenta, dopytuje żeby lepiej zrozumieć, diagnozuje, opowiada o możliwych sposobach leczenia i konsekwencjach, a na koniec doradza co najlepiej zrobić. Dziś podpowiem jak wybrać lekarza w taki sposób, żeby być zadowolonym z każdej wizyty.

Jak wybrać lekarza po raz pierwszy

Do końca studiów nie zastanawiałem się specjalnie nad kwestią opieki medycznej w moim życiu i tak jak wcześniej robili to moi rodzice, ze wszystkimi problemami chodziłem do osiedlowej przychodni, pamiątki bezpowrotnie minionego systemu. Kiedy poszedłem do pierwszej pracy, okazało się że jednym z tak zwanych „benefitów” jest prywatna opieka medyczna w jednej z sieciowych przychodni, posiadającej placówki w kilku punktach miasta. Wow. Przyzwyczajony do konieczności chodzenia do jednego lekarza, niezależnie od tego czy miałem objawy grypy, spuchnięte oko, czy wybity palec, tylko po to żeby dostać skierowanie do odpowiedniego specjalisty, na początku nie wiedziałem jak odnaleźć się w świecie, w którym po pierwsze można było za każdym razem iść do innej przychodni i do innego lekarza, a dodatkowo nie trzeba było mieć błogosławieństwa lekarza pierwszego kontaktu. Zauroczony tym niemalże świętym graalem medycyny, jak to wówczas postrzegałem, zacząłem udawać się na wizyty do lekarzy, których nazwiska przypadły mi do gustu, bo po prostu nie miałem lepszego pomysłu na ich wybór. Dość szybko okazało się, że nie były to najbardziej trafione decyzje i dostałem kilka diagnoz, które miały się do rzeczywistości jak przysłowiowa pięść do oka. Wtedy zwróciłem się ku najstarszej znanej ludzkości metodzie poznawania nieznanego i zacząłem pytać znajomych z firmy, czy w związku z tym że leczą się w tych samych przychodniach, mają tam sprawdzonych lekarzy. Okazało się, że ktoś kiedyś u kogoś był i nawet był zadowolony, więc może kogoś polecić. Jakość odwiedzanych lekarzy poprawiła się, ale nie był to zwrot o sto osiemdziesiąt stopni, bo były to pojedyncze doświadczenia z pojedynczych wizyt. Na szczęście, przełom był tuż za rogiem.

Jakiś czas później, na podobieństwo amerykańskich wzorców, nieśmiało zaczęły pojawiać się internetowe porównywarki. Zaczęło się od serwisów porównujących sklepy internetowe, takich jak ceneo.pl czy nokaut.pl. Później zaczęły pojawiać się porównywarki dotyczące innych obszarów życia, takich jak mechanicy samochodowi, kredyty czy właśnie lekarze. Kilka lat temu, kiedy zaczęła się moda na tego typu informacje, portali porównujących lekarzy wystartowało co najmniej kilka, a do dziś przetrwał i nadal skutecznie rozwija się znanylekarz.pl. W początkowym okresie działalności, wartość dodana tego portalu była niewielka, ponieważ można w nim było znaleźć niewielu lekarzy, a ci obecni mieli niewiele opinii. Sytuacja diametralnie zmieniła się w ostatnim roku, wraz ze wzrostem świadomości społecznej na temat dostępności tego rodzaju informacji. Od kilku miesięcy nie zdarzyło mi się, żeby co najmniej kilku specjalistów z dziedziny z której potrzebowałem zasięgnąć konsultacji, nie było ocenionych na Znanym Lekarzu. Dzięki temu od tych kilku miesięcy, za każdym razem kiedy wybierałem się po raz pierwszy do lekarza, sprawdzonego wcześniej na tym portalu, nie zdarzyło mi się być niezadowolonym z wizyty. Wręcz przeciwnie, odkrywam że można trafiać na osoby otwarte, miłe i naprawdę zainteresowane naszymi problemami i jak najskuteczniejszym ich pokonaniem.

Jak zapamiętać do których lekarzy warto wracać

Dzięki powyższemu sposobowi wiem już, jak być zadowolonym z pierwszej wizyty u nowego lekarza. Przychodni, specjalizacji i lekarzy jest jednak tak dużo, że po pewnym czasie od wizyty trudno jest zapamiętać, do których lekarzy warto wracać. Do rozwiązania tego problemu służy mi zewnętrzna pamięć w postaci tabelki w excelu – pewnie nikogo już to nie zdziwi :) Jest to bardzo prosta tabelka, zawierająca pięć kolumn – imię lekarza, nazwisko lekarza, specjalizację, przychodnię w której przyjmuje oraz moje wrażenia z wizyty, z informacją czy warto wracać czy nie. Umawiając wizytę zaglądam do tej tabelki i jeśli są dostępne terminy u któregoś z lekarzy, których mam zaznaczonych jako wartych odwiedzania, zapisuję się właśnie do niego. A jeśli na liście wizyt są tylko nowe nazwiska, wtedy wracam do Znanego Lekarza. Dzięki temu moje zadowolenie z wizyt jest nieporównywalnie wyższe niż kilka lat temu i w prosty sposób każda i każdy z Was może osiągnąć podobny efekt :)

A jakie Wy macie wrażenia z wybierania lekarzy? Jesteście zadowoleni z dokonanych wyborów? Macie jakieś sposoby pomagające Wam trafnie dobierać specjalistów? Będę wdzięczny za informacje w komentarzu.

Tabelki opisywane w tym artykule możecie pobrać za pomocą linka poniżej. Żeby otrzymać dostęp do wszystkich tabelek opisywanych na blogu, wystarczy zapisać się na mój newsletter za pomocą boxa poniżej – obiecuję wysyłać tylko informacje o nowych wpisach na blogu i sposobach organizowania sobie życia – żadnego SPAMu! W powitalnej wiadomości otrzymacie linka do pobrania wszystkich udostępnionych przeze mnie plików.

Pobierz tabelki opisane w tym artykule:

Lekarze v1.0

 

Pozdrawiam z życzeniami efektywnie zorganizowanego życia :)
Rafał

P.S. Ten artykuł NIE jest sponsorowany przez portal Znany Lekarz. Polecam go tylko dlatego, że od kilku lat jestem zadowolonym klientem i chętnie dzielę się opinią na jego temat.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POBIERZE BEZPŁATNE TABELKI

Zapisz się na mój newsletter i dowiaduj się najszybciej o nowych wpisach i sposobach na organizowanie życia - żadnych reklam! Dodatkowo otrzymasz dostęp do bezpłatnych tabelek do organizacji różnych obszarów życia, całkowicie za darmo.

Program do mailingu FreshMail