Program do mailingu FreshMail

Jak zamówić przejazd – porównanie aplikacji taxi i Uber

Tabliczka z dachu taksówki

Aplikacje do zamawiania przejazdów po mieście są z nami już od kilku lat i jest ich co najmniej kilka. Każda nowo pojawiająca się appka to kolejny rynkowy gracz próbujący przekonać nas do swojej oferty nowymi funkcjonalnościami, jednocześnie pobudzając konkurentów do innowacyjnych sposobów walki o klienta. Każda z aplikacji ma swoje unikalne cechy, które opisuję w dzisiejszym artykule, podpowiadając którą z nich wybrać w zależności od potrzeb i jak zamówić przejazd żeby być zadowolonym.

Złap Taxi

Pierwszą aplikacją, z której zacząłem korzystać kilka lat temu, jest stworzona hobbystycznie w 2010r. przez czwórkę polskich programistów Złap Taxi. Jest to najbardziej bazowa ze wszystkich appek, a jej kluczowa funkcjonalność to regularnie aktualizowana lista korporacji taksówkarskich w większości polskich miast wraz z cennikiem i numerem telefonu.

Jak działa i dla kogo?

Po włączeniu aplikacji wybieramy miasto, które nas interesuje, a następnie wyświetla się lista korporacji taksówkarskich posortowanych po cenie przejazdu jednego kilometra. Pierwsze w kolejności są firmy, w których możemy zamówić taksówkę online (bardzo mały procent), a następnie te, w których jedyna opcja to zamówienie telefoniczne. Klikając wybraną korporację, możemy zadzwonić po taksówkę od razu z poziomu aplikacji. Złap Taxi przydaje mi się głównie podczas podróży do innych miast, w których pozostałe aplikacje nastawione na zamawianie online jeszcze nie funkcjonują, albo nie ma w nich żadnej taksówki w pobliżu i trzeba gdzieś zadzwonić.

Plusy:

 • Kompletna (przeważnie) lista korporacji taksówkarskich w obcym mieście
 • Informacja o bieżących cenach

Minusy:

 • Brak możliwości zamawiania online w większości korporacji
 • Brak podglądu taksówek dostępnych w okolicy (brak mapy)
 • Brak systemu oceniania kierowców – 100% przypadkowości, brak motywacji do starania się

iTaxi

iTaxi jest pierwszą i chyba do tej pory jedyną polską aplikacją do zamawiania taksówek z poziomu mapy. Działa bardzo analogicznie do myTaxi, które o ile dobrze pamiętam pojawiło się w Warszawie w podobnym czasie. Jest to projekt firmy z Białegostoku, który według informacji na stronie działa już w 100 miastach Polski i zrzesza ponad 10 tysięcy taksówek.

Jak działa i dla kogo?

Po zalogowaniu do aplikacji, pokazuje nam się mapa okolicy w której się znajdujemy wraz z lokalizacją dostępnych taksówek. Mamy dwie możliwości zamówienia samochodu – albo poprzez opcję „zamów najbliższą taksówkę”, która automatycznie zamawia najbliższy samochód, albo klikając ręcznie samochód, który nas interesuje i zamawiając właśnie tę wybraną taksówkę. Co daje ta druga opcja? Po kliknięciu na wybrany samochód, otrzymujemy informację na temat korporacji do której należy dany kierowca, marki i rocznika samochodu, przewidywanego czasu dojazdu do miejsca naszego pobytu, ceny za kilometr oraz średniej z ocen kierowcy. Po ponownym kliknięciu w dany samochód, można zobaczyć bardziej szczegółowe informacje, takie jak akceptowane formy płatności, liczba miejsc, klasa samochodu i kilka innych. Dzięki temu, możemy obejrzeć wszystkie taksówki dostępne w okolicy i wybrać tę, której parametry najbardziej nam odpowiadają. Ta funkcjonalność jest moim zdaniem największym plusem iTaxi i właśnie przez nią staram się jeździć z tą aplikacją, jeśli potrzebuję taksówki. Alternatywnie, można wyświetlić listę wszystkich samochodów z czasem dojazdu poniżej 30 minut, wraz z cenami, i zamówić któryś z nich bezpośrednio z poziomu listy.

Plusy:

 • Mapa z zaznaczeniem lokalizacji taksówek
 • Możliwość wyboru dowolnego samochodu w zależności od poszukiwanych parametrów
 • Dużo sposobów płatności – gotówka, karta, aplikacja
 • Lista wszystkich taksówek z czasem dojazdu poniżej 30 minut wraz z ceną
 • Jeśli to dla Ciebie istotne, jeżdżąc iTaxi wspierasz polski kapitał
 • System oceniania kierowców przez pasażerów – mają motywację, żeby się starać

Minusy:

 • Od czasu silnej promocji myTaxi, mam wrażenie że zmniejszyła się liczba samochodów dostępnych w iTaxi

myTaxi

myTaxi jest aplikacją o bardzo podobnej zasadzie działania do iTaxi, z tą różnicą, że jest to firma niemiecka, która bardzo szybko rozwinęła się uzyskując globalną skalę działania. Obecnie działa w 40 miastach w kilku krajach, zrzeszając 45 tysięcy taksówek.

Jak działa i dla kogo?

Pomimo podobnej zasady działania, kluczową różnicą myTaxi w porównaniu do iTaxi, a jednocześnie największym minusem tej appki, jest brak możliwości wyboru konkretnego samochodu. Zamawiając taksówkę, podajemy adres odbioru, a następnie wybieramy interesujące nas parametry samochodu, takie jak akceptowalny przedział ceny przejazdu jednego kilometra, metoda płatności, a także opcje dodatkowe, np. 5-gwiazdkowy kierowca, bus czy kurs na lotnisko. Następnie to aplikacja decyduje, którego kierowcę do nas przyśle, w związku z czym istnieje większy element losowości. Dalej wszystko wygląda bardzo podobnie jak w przypadku iTaxi. Jednym z większych plusów myTaxi jest wysoki budżet marketingowy przeznaczany na liczne akcje zniżkowe dla klientów – tylko w tym roku, już trzy razy przez okres od tygodnia do miesiąca, mogliśmy jeździć za 50% ceny, a przez kilka kolejnych dni z 30% zniżką.

Plusy:

 • Mapa z zaznaczeniem lokalizacji taksówek
 • Dużo sposobów płatności – gotówka, karta, aplikacja
 • Najwięcej parametrów wyboru samochodu
 • Możliwość korzystania za granicą
 • Wysoki kapitał = dużo pieniędzy na marketing = częste akcje zniżkowe
 • System oceniania kierowców przez pasażerów – mają motywację, żeby się starać

Minusy:

 • Brak możliwości wyboru konkretnej taksówki

Uber

Koncept Ubera o tyle różni się od pozostałych projektów opisanych powyżej, że jako jedyny nie zrzesza taksówkarzy, ale indywidualnych, prywatnych kierowców. Jaka to różnica dla pasażera? Z moich obserwacji wynika, że kierowcami Ubera są przeważnie osoby, które nie są i nie były taksówkarzami, w związku z czym nie opowiadają pasażerom o tym, że wszystko jest źle, nie da się żyć, a bycie taksówkarzem to jeden z wielu życiowych dramatów. Firma powstała w Stanach, w tym samym roku co myTaxi, czyli 2009 i rozwija się jeszcze szybciej – działa już w ponad 200 miastach.

Jak działa i dla kogo?

Wśród wszystkich opisywanych dziś aplikacji, Uber jest według mnie najbardziej nastawiony na customer experience. Dlaczego? Ma najmłodszą flotę samochodów z jaką się spotkałem, samochody są zawsze czyste, pachnące, schłodzone latem (na kilkadziesiąt przejazdów taksówkami latem w ciągu ostatnich kilku lat, kierowca włączył klimatyzację może pięć razy, choć wątpię że aż tyle), ogrzane zimą, nigdy nie czuć w nich zapachu papierosów, a kierowcy z szacunkiem odnoszą się do pasażera, starając się zapewnić mu maksymalny możliwy komfort. To tutaj pierwszy raz w życiu spotkałem się z powitalnym zapytaniem, jaką temperaturę i muzykę sobie życzę. A to wszystko w najniższej cenie ze wszystkich opisywanych rozwiązań – Uber ma stałą cenę dla wszystkich samochodów w danym mieście, taką samą niezależnie od dnia tygodnia, święta, czy godziny. Jedyny wyjątek to sytuacje, kiedy w danej okolicy jest duże zapotrzebowanie na samochody – wówczas stawka rośnie, co widzimy w aplikacji zamawiając samochód. Wydaje mi się też, że Uber ma najbardziej wyśrubowany system oceniania kierowców i łączenia ocen z wynagrodzeniem, niczym w międzynarodowej korporacji 😉 Kierowcy, których ocena spadnie poniżej poziomu oczekiwanego przez Uber, otrzymują mniejszy procent wartości przejazdu jako swoje wynagrodzenie – genialny zabieg, sprawiający że dbałość o klienta jest właśnie na takim poziomie, o jakim wspomniałem. Uber jest też jedynym rozwiązaniem, w którym można płacić tylko za pomocą aplikacji, zapisując w niej wcześniej kartę kredytową. Jest to bardzo wygodne, ponieważ eliminuje wszelkie problemy związane z gotówką bądź używaniem terminali do kart płatniczych. Jedynym minusem który zauważyłem, podobnie jak w przypadku myTaxi, jest brak możliwości wyboru konkretnego samochodu – to system decyduje, którego kierowcę nam przysłać.

Plusy:

 • Najwyższy poziom dbałości o satysfakcję klienta
 • Najniższa cena (pod warunkiem niskiego zapotrzebowania w okolicy)
 • Możliwość korzystania za granicą – największe pokrycie miast na świecie ze wszystkich opisywanych aplikacji
 • Płatność tylko przez aplikację – szybko i wygodnie

Minusy:

 • Brak możliwości wyboru konkretnego samochodu

Co więc wybierać ze wszystkich powyższych opcji? Jeśli istotna jest dla Was minimalizacja kosztu przejazdu, sugeruję kierować się promocjami, które często zdarzają się w Uberze, myTaxi oraz iTaxi. Warto zapisać się na listę mailingową tych trzech aplikacji, żeby na bieżąco dowiadywać się o nowych promocjach. Jeśli żadna z nich akurat nie trwa, warto kierować się jakością przejazdu i niską ceną, a w tych dwóch parametrach wszystkich konkurentów deklasuje Uber, z uwagi na najwyższy poziom obsługi klienta, najniższy wiek samochodów oraz najniższą cenę. Osobiście, dopóki nie muszę (a muszę na przykład jadąc na służbowe spotkanie, korzystając z korporacji, z którą mamy podpisaną umowę jako firma), nie wsiadam do taksówek zamawianych przez centralę bądź łapanych na ulicy – podejście kierowców do pasażerów jest co raz częściej nie do zaakceptowania, a coraz bardziej powszechne sytuacje takie jak opryskliwość, chmura dymu z wypalonego na dojeździe do pasażera papierosa (ostatnio w Ele Taxi, jednej z najdroższych korporacji w Warszawie), brudny samochód, czy stan techniczny budzący wątpliwości na pierwszy rzut oka. Jednym słowem, tradycyjnym korporacjom dziękuję, i po stokroć gratuluję deweloperom aplikacji do zamawiania przejazdów – przenosicie tę branżę w inny wymiar!

 

Pozdrawiam z życzeniami efektywnie zorganizowanego życia :)
Rafał

Podobne artykuły:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POBIERZE BEZPŁATNE TABELKI

Zapisz się na mój newsletter i dowiaduj się najszybciej o nowych wpisach i sposobach na organizowanie życia - żadnych reklam! Dodatkowo otrzymasz dostęp do bezpłatnych tabelek do organizacji różnych obszarów życia, całkowicie za darmo.

Program do mailingu FreshMail